Galerie

Smaki świata

Podczas trwających wakacji chcemy zaprosić wszystkich w wirtualną podróż w różne strony świata. W galerii prezentujemy fotografie z zajęć z cyklu „Smaki świata”, podczas których wychowankowie mieli możliwość próbowania potraw kuchni różnych kontynentów i narodów. Ta niezwykła kulinarna podróż połączona była również z poznawaniem tradycji i dorobku kulturowego poszczególnych regionów. Jednym słowem – wspaniała uczta zarówno dla ciała, jak i dla ducha!

Bycie „eko”

Bycie „eko” w obecnych czasach jest bardzo trendy. Nie zważając na modę w zakładzie poprawczym już do wielu lat podejmowane są konkretne działania, które można określić wspólnie mianem „prośrodowiskowych”. Segregacja śmieci, zbieranie wody deszczowej, racjonalne gospodarowanie energią, sadzenie roślin są już na porządku dziennym. Bezpośrednio ze wszystkimi tego typu czynnościami i propagowaniem dobrych praktyk powiązane są dwa programy: „Dbamy o środowisko!” oraz „Zakład ‘Zero Waste’”. Odrestaurowanie starych doniczek? Przerobienie starych kartonów czy koszyków? Ugotowanie obiadu z resztek? Wykonanie wazonu ze słoika po kawie czy doniczek z puszek? Posadzenie roślin i dbanie o nie? – dla naszych wychowanków to żaden problem! Dzięki uczestnictwu w wyżej wymienionych programach nie tylko nabywają konkretną wiedzę, ale również potrafią ją później wykorzystać w życiu codziennym. Są też świadomi swojego wpływu na środowisko i wiedzą czym kierować się w codziennych wyborach, aby ten wpływ ograniczyć. W galerii przedstawiamy kilka efektów działań podjętych do tej pory.

W czasie trwającej pandemii Covid-19

W czasie trwającej pandemii Covid-19, Zakład Poprawczy w Tarnowie włączył się akcję pomocy instytucjom służby zdrowia, domom pomocy społecznej, hospicjom, szpitalom itp.
W ramach zajęć warsztatowych wychowankowie pod opieką kadry pedagogicznej warsztatów szkolnych, wykorzystując nabyte wcześniej umiejętności w obsłudze plotera laserowego wykonali prawie 400 przyłbic ochronnych, które zostały przekazane w/w instytucjom.
Uczniowie warsztatów szkolnych wykonali cały proces produkcji przyłbic: począwszy od trasowania materiału, wycinaniu przy użyciu plotera laserowego, składanie i pakowanie.
Wychowankowie Zakładu Poprawczego po raz kolejny wykazują się dużym zaangażowaniem w pomoc i prace na rzecz środowiska lokalnego uczestnicząc aktywnie w procesie resocjalizacji i zyskując pozytywny odbiór w w/w instytucjach. Zakład Poprawczy w dalszym ciągu na miarę możliwość będzie włączał się w akcję trwającej pandemii Covid-19.