W trakcie roku szkolnego 2018/2019 w zakładzie prowadzony był program pracy z rodziną wychowanka „Wsparcie procesu życia bez nałogów”. Zadaniem zakładu jest wzmocnienie uczuciowych więzi miedzy wychowankiem a jego najbliższymi oraz budzenie zainteresowania najbliższych światem przeżyć naszych wychowanków, a więc także tym wszystkim, co dzieje się w zakładzie. W naszym Zakładzie obserwujemy brak zaangażowania najbliższych w wykazywanie zainteresowania problemami swoich dzieci
a naszych podopiecznych. Trudności we współpracy zakładu i środowiska wychowanków, zdaniem opiekunów, wynikają z braku czasu, braku środków finansowych,
są spowodowane odległością, brakiem połączenia kolejowego lub autobusowego. Dodatkowo rodzice nie wierzą, że rozmowa coś zmieni. Przeżywają obawy przed usłyszeniem „złych wiadomości”, przez to także przed obniżeniem swojej wartości jako rodzica. Wielu z nich ucieka przed podejmowaniem roli rodzica, niektórzy nie odczuwają potrzeby rzeczywistego zaangażowania w sprawy dziecka.
Często zadajemy sobie pytanie jak zachęcić rodziców do współpracy i jak nieść pomoc rodzinie ?
W odpowiedzi na to pytanie powstał program adresowany do rodziców i opiekunów naszych wychowanków „Wsparcie procesu życia bez nałogów”. Praca w ramach programu opierał się na kontaktach korespondencyjnych i telefonicznych dyżurach konsultacyjnych na których rodzic czy opiekun mógł omówić ważne wydarzenia, trudności, sposoby pomocy, konkretne wspólne działania. Przekazano rodzicom sześć pakietów informacyjno- edukacyjnych dotyczących np. takich problemów:
• Spójrz swojemu dziecku w oczy – czyli –jak rozpoznać, czy Twoje dziecko bierze?
• Rodzaje narkotyków – czyli co najczęściej bierze dzisiejsza młodzież.
• Moje dziecko bierze – jak mu pomóc?
• Dlaczego dzieci sięgają po papierosy?
• Jak rzucić palenie ?
• Czy alkoholizm się leczy ?
Program zaowocował wzrostem częstotliwości kontaktów telefonicznych rodziców z wychowankami i pracownikami pedagogicznymi. Rodzice stali się bardziej otwarci na kontakty z kadrą. Niektórzy rodzice otrzymali konkretną pomoc w rozwiązywaniu własnych problemów. Autorzy programu mają nadzieję, że podnoszenie świadomości edukacyjnej i informacyjnej rodziców i opiekunów z zakresu zachowań ryzykownych przełoży się zmianę postrzegania tego problemu w systemie rodzinnym.
Autorzy i realizatorzy programu: Renata Franczak – Zielińska, Mateusz Suryło.