OSZCZĘDZAJ!MY

Od początku roku szkolnego uczniowie naszych szkół brali udział w ogólnopolskim programie „Ekologiczna szkoła”. Jego zwieńczeniem był, przeprowadzony w marcu i kwietniu, projekt edukacyjny „OSZCZĘDZAJ!MY”. Podczas jego realizacji szczególny nacisk położono na dwa bardzo poważne problemy współczesnego świata – marnotrawstwo i nadmierny konsumpcjonizm a za główny cel obrano zwrócenie uwagi na podstawy i sposoby oszczędzania w różnych dziedzinach życia a także propagowanie stylu Zero Waste. 
Wykonywanie prac przewidzianych w programie poprzedziliśmy wprowadzeniem w postaci gier dydaktycznych „Ekoeksperymentarium” oraz „Ekopajączek”. Zadania realizowaliśmy w kilku obszarach: „oszczędzanie na co dzień” - przygotowanie informacyjnej akcji plakatowej, „w kuchni” - zajęcia kulinarne w ramach których wychowankowie przygotowali potrawy w stylu Zero Waste, „dla domu i ciała” – zajęcia podczas których wykonali (z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów) płyn do mycia szkła, środek do czyszczenia mebli, antyperspirant oraz pastę do zębów. Ponadto z plastikowych butelek oraz niepotrzebnego papieru zrobiliśmy anatomiczny model serca (w technice Powertex) a z kartonowych rolek po papierze toaletowym - wielkanocne stroiki. 
Program „OSZCZĘDZAJ!MY” bardzo dobrze wpisał się w cele zrównoważonego rozwoju Światowej Organizacji Zdrowia – cel 12: „Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji”. 
W galerii przedstawiamy jego efekty. 
N4207